Zakład Usług Gazowych,
Instalacyjnych i Budowlanych

Nasza firma powstała w 1986 roku. Od tego czasu z powodzeniem
zajmuje się wykonywaniem nowych i doszczelnianiem istniejących
instalacji gazowych, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych.

601-304-637

Charakterystyka jednofunkcyjnych pieców gazowych

Instalacje grzewcze zasilane gazem wymagają dobrania odpowiedniej mocy i rodzaju pieca. Na rynku jest wiele rozwiązań, jak np. kotły wiszące, stojące, jednofunkcyjne, dwufunkcyjne. Ze względu na niską emisję szkodliwych gazów do atmosfery coraz więcej właścicieli obiektów mieszkalnych czy też usługowych zainteresowanych jest tego typu instalacjami. Dziś chcemy przybliżyć działanie pieców jednofunkcyjnych. Zobaczmy, do czego się je stosuje? Czym kierować się przy wyborze kotła?

Czym kotły jednofunkcyjne różnią się od dwufunkcyjnych?

W przypadku instalacji gazowych podobnie jak w tych zasilanych innym rodzajem paliw możliwej jest zarówno ogrzanie budynku, jak i dostarczanie ciepłej wody użytkowej. Nie jest to jednak regułą. Najprościej rzecz ujmując, piec jednofunkcyjny pozbawiony jest wymiennika ciepła odpowiedzialnego za podgrzewanie wody. Dlatego wymagają one podłączenia osobnego podgrzewacza pojemnościowego, zbiornika na wodę ze wbudowanym wymiennikiem ciepła. Biorąc pod uwagę piec dwufunkcyjny, można go porównać do przepływowego podgrzewacza wody. Ze względu na fakt, że nie potrzebuje on zasobnika wody, jest on nie tylko mniejszy gabarytowo, ale również jest tańszy.

Kiedy zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny to dobre rozwiązanie w przypadku obiektów budowlanych o większej powierzchni, dwóch lub większej liczbie łazienek, w których podgrzewanie przepływowe byłoby nieefektywne, mało praktyczne — by nie powiedzieć uciążliwe. Wybierając gazowy piec centralny, dobrze jest wybrać taki model, który pozwoli podłączyć zasobnik ciepłej wody. Na przewodach podgrzewaczy i zasobników montuje się zwykle regulator ciśnienia wody. Regulator ciśnienia wody stosuje się, gdy w instalacji panują wahania ciśnienia albo kiedy ciśnienie w rurach jest zbyt wysokie w porównaniu do możliwości instalacji grzewczej. Wybór odpowiedniego pieca ma wpływ na koszt inwestycji i przyszłe wydatki eksploatacyjne.

``
Wróć