Zakład Usług Gazowych,
Instalacyjnych i Budowlanych

Nasza firma powstała w 1986 roku. Od tego czasu z powodzeniem
zajmuje się wykonywaniem nowych i doszczelnianiem istniejących
instalacji gazowych, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych.

601-304-637

Możliwości użytkowe pieców dwufunkcyjnych

Piec gazowy dwufunkcyjny ma zintegrowany podgrzewacz przepływowy, a więc oprócz ogrzewania domu może także służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W piecach jednofunkcyjnych potrzebne jest zamontowanie dość sporego zasobnika, co w przypadku niewielkiej ilości miejsca bywa niemożliwe. Piec dwufunkcyjny jest kompaktowy i funkcjonalny.

Piec dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo, czyli w momencie jej poboru. Woda z wodociągów najpierw trafia do wymiennika ciepła i zostaje ogrzana do odpowiedniej temperatury. Dopiero później płynie do punktów czerpowych. W piecach dwufunkcyjnych często stosowane są płytowe wymienniki ciepła, które pozwalają na odzysk ciepła i wspierają proces grzania wody.

Kiedy warto zdecydować się na piec dwufunkcyjny?

Kotły dwufunkcyjne gwarantują minimalne straty ciepła w porównaniu do pieców jednofunkcyjnych, ponieważ podgrzewają dokładnie tyle wody, ile w danym dniu zostało zużyte. Piec jednofunkcyjny z zasobnikiem musi natomiast podtrzymywać temperaturę wody na stałym poziomie, co wiąże się z większym zużyciem energii. Montaż pieców gazowych dwufunkcyjnych zalecany jest do domów i mieszkań o niedużym metrażu i z niewielką liczbą punktów poboru wody. Sprawdzą się zatem przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Ogromną zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest niższa cena zakupu i montażu w porównaniu do kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u.

Na piec dwufunkcyjny warto się zdecydować, jeśli istnieje możliwość zachowania niewielkich odległości od urządzenia grzewczego do najdalej wysuniętego punktu poboru. Podgrzana woda zostaje w rurach i stygnie, więc po ponownym odkręceniu kranu trzeba poczekać, aż dotrze woda podgrzana. Z drugiej jednak strony po dłuższym przestoju w pracy pieca, na przykład na skutek przerwy w dostawie prądu, nie trzeba czekać na podgrzanie kilkuset litrów wody w zasobniku – z kranu niemal od razu płynie ciepła woda.

Wróć