Strona główna

Zakład Usług Gazowych,
Instalacyjnych i Budowlanych

Nasza firma powstała w 1986 roku. Od tego czasu z powodzeniem
zajmuje się wykonywaniem nowych i doszczelnianiem istniejących
instalacji gazowych, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych.

601-304-637

Bojler gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Centralne odkurzanie Bojler, czyli podgrzewacz wody użytkowej to powszechnie stosowane urządzenie w domowych instalacjach wodnych. Głównym przeznaczeniem bojlera jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zazwyczaj montowany jest w łazienkach lub przy kotłach grzewczych. Na rynku dostępne są bojlery gazowe i elektryczne. Który zatem sprawdzi się najlepiej i czym kierować się przy jego wyborze?

Bojler gazowy - zalety i zastosowanie
Jeśli szukają Państwo bojlera do małego mieszkania doskonałym rozwiązaniem będzie zakup gazowego bojlera przepływowego. Wyróżnia się on niewielkimi rozmiarami i bez problemu zdoła obsłużyć małą łazienkę. W większym domu jednorodzinnym natomiast lepiej sprawdzi się gazowy bojler pojemnościowy. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy równocześnie korzysta się z kilku kranów. Jeśli chcą Państwo wykonać przyłącze gazowe do bojlera najważniejszym kryterium jest posiadanie efektywnego i sprawnego systemu wentylacyjnego, gdyż spaliny z bojlera muszą być w bezpieczny sposób odprowadzane na zewnątrz. Największą zaletą montażu bojlera gazowego są kwestie ekonomiczne. Gaz bowiem jest dużo tańszy niż energia elektryczna.

Kiedy warto wybrać bojler elektryczny?
Podobnie jak w przypadku bojlerów gazowych, bojlery elektryczne znajdziemy w wersji przepływowej i pojemnościowej. Podczas montażu bojlera elektrycznego należy zadbać przede wszystkim o bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią. Warto także zastanowić się nad pojemnością bojlera (w przypadku elektrycznego bojlera pojemnościowego). Zakłada się, że dla pięcioosobowej rodziny najlepsza jest pojemność około 200 litrów. Największą zaletą bojlerów elektrycznych jest brak konieczności odprowadzania spalin, duża wygoda użytkowania i mała awaryjność. Jest to także rozwiązanie ekologiczne, jednak droższe od bojlera gazowego.

Czym kierować się przy wyborze bojlera?
Podsumowując podjęcie ostatecznej decyzji uzależnione jest głównie od wielkości Państwa domu lub mieszkania, budżetu jaki chcą Państwo poświęcić na opłaty związane z podgrzewaniem wody, a także możliwości montażowych.