Strona główna

Zakład Usług Gazowych,
Instalacyjnych i Budowlanych

Nasza firma powstała w 1986 roku. Od tego czasu z powodzeniem
zajmuje się wykonywaniem nowych i doszczelnianiem istniejących
instalacji gazowych, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych.

601-304-637

Ogrzewanie podłogowe bez tajemnic

Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe coraz częściej wypiera dotychczas stosowane grzejniki. Trudno się dziwić – tzw. „podłogówka” ma naprawdę wiele zalet, jednak nie jest wolna od wad. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zastosowaniu takiego rozwiązania w swoim domu?

Ogrzewanie podłogowe – z czym to się wiąże?
Pośród licznych walorów ogrzewania podłogowego, najczęściej zwraca się uwagę na równomierne oddawanie ciepła na całej powierzchni posadzki oraz ułatwienie w aranżacji wnętrz. Jest to także ogrzewanie niskotemperaturowe, co wiąże się z oszczędnością energii w porównaniu z dotychczas powszechnie stosowanymi grzejnikami. Ponadto „podłogówka”, dzięki ogrzewaniu człowieka od stóp, zapewnia komfort w temperaturze o 2 stopni Celsjusza niższej niż ogrzewanie przy użyciu kaloryferów. Specjaliści potwierdzają, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla układu krążenia.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę również minusy ogrzewania podłogowego: należy odpowiednio wcześnie zaplanować układ mebli, aby poprawnie rozplanować położenie rur, a posadzka powinna być wykonana z materiałów odpornych na zmiany temperatur. Mimo że to rozwiązanie posiada możliwość regulacji temperatury w zależności od pomieszczenia, trzeba pamiętać, że podłoga nagrzewa się powoli i długo się wyziębia. Należy również wiedzieć, że montaż ogrzewania podłogowego jest droższy niż instalacja kaloryferów, jednak „podłogówka” pozwala zaoszczędzić przy eksploatacji – ogrzewanie to ma wyższą sprawność, co pozwala na redukcję kosztów nawet o 30%.

Elektryczne czy wodne – które ogrzewanie podłogowe wybrać?
Mimo wyższych kosztów instalacji i materiałów, wariant wodny wybierany jest częściej, ponieważ pozwala zaoszczędzić na użytkowaniu. Jego funkcjonowanie zależy jednak od uruchomienia pieca centralnego ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne, choć możliwe do stosowania przez cały rok, to jego koszty zależne są od cen prądu, dlatego częściej stosuje się do dogrzania konkretnego pomieszczenia.

Nie ma jednak przeszkód, aby zastosować zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i tradycyjne w jednej instalacji – to właśnie taki system można obecnie najczęściej spotkać w polskich domach.