Strona główna

Zakład Usług Gazowych,
Instalacyjnych i Budowlanych

Nasza firma powstała w 1986 roku. Od tego czasu z powodzeniem
zajmuje się wykonywaniem nowych i doszczelnianiem istniejących
instalacji gazowych, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych.

601-304-637

Piece gazowe jedno i dwufunkcyjne. Porównanie

Piece gazowe Wybór systemu grzewczego do nowego domu zawsze stanowi duże wyzwanie techniczne. Jest on uzależniony od rozmiarów obiektu, liczby domowników oraz potrzeb grzewczych lokalu. Omawiane w tekście rozróżnienie dotyczy coraz bardziej popularnych kotłów wiszących. W przypadku kotłów stojących konieczna jest zazwyczaj instalacja oddzielnego podgrzewacza, stąd określa się je mianem jednofunkcyjnych.

Zalety kotłów jednofunkcyjnych
Kocioł jednofunkcyjny wymaga instalacji odrębnego zasobnika na ogrzewaną wodę, czyli tzw. podgrzewacza pojemnościowego, przez co zajmuje on większą powierzchnię mieszkania. Jest jedna popularny, ponieważ pozwala na dobranie zbiornika dopasowanego do potrzeb lokalu. Może on ogrzać zazwyczaj więcej wody niż kotły dwufunkcyjne. Instaluje się je częściej w lokalach o większej powierzchni użytkowej lub w takich, z których korzysta większa liczba mieszkańców.

Charakterystyka systemów dwufunkcyjnych
Kocioł dwufunkcyjny w pewnym sensie stanowi połączenie dwóch urządzeń, czyli kotła grzewczego oraz zasobnika na ciepłą wodę użytkową, w którym jest ona ogrzewana w sposób przepływowy. Zimna woda wodociągowa przepływa przez wymiennik i jest ogrzewana do wymaganej temperatury. System ten nie wymaga instalacji podgrzewacza i uznawany jest za bardziej kompaktowy. Nie sprawdza się jednak w przypadku lokali, które posiadają wiele pomieszczeń wykorzystujących ciepłą wodę. Odradzany jest inwestorom, którzy marzą o kilku łazienkach w jednym domu. Często posiada on mniejszy zasobnik, co wpływa na straty ciepła wody.

Popularność kotłów z wbudowanym zasobnikiem
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest instalacja kotła jednofunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem. Oznacza to, że oba elementy są obudowane w jednym urządzeniu. Dzięki temu można uzyskać w jednej instalacji kocioł o odpowiedniej mocy grzewczej oraz zasobnik o wystarczającej pojemności. Pozwala to na uzyskanie komfortu cieplnego, bez nadmiernego rozbudowania całej instalacji w przestrzeni.