Strona główna

Zakład Usług Gazowych,
Instalacyjnych i Budowlanych

Nasza firma powstała w 1986 roku. Od tego czasu z powodzeniem
zajmuje się wykonywaniem nowych i doszczelnianiem istniejących
instalacji gazowych, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji
wodociągowych i kanalizacyjnych.

601-304-637

Zasady bezpieczeństwa przy montażu bojlerów gazowych

domowa kotłownia Bojler, czyli pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej, składa się ze zbiornika izolowanego termicznie, instalacji rurowych oraz systemu podgrzewania. System ten oparty może być zarówno na grzałce elektrycznej z termostatem, na pompie ciepła, jak i na palniku gazowym. Chociaż są do siebie podobne, to jednak każdy rodzaj bojlera funkcjonuje nieco inaczej i w inny sposób jest montowany.

Bojler gazowy powinien być podłączany przez profesjonalnego gazownika albo przynajmniej sprawdzony przez niego po podłączeniu. Szczególnie w bloku mieszkalnym, w którym wszelkie prace związane z instalacją gazową podlegają restrykcyjnym przepisom. Nic dziwnego, w końcu nieprawidłowości w funkcjonowaniu przyłączy i urządzeń gazowych stanowić mogą zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.

Bojler tego typu posiada jednak szereg atutów, spośród których największym jest niższy koszt eksploatacji niż w przypadku bojlera elektrycznego. Nawet przy tak drastycznie rosnących cenach gazu. Za jego wadę można natomiast uznać mniejszy rozmiar ograniczający to, jak duża ilość wody może zostać podgrzana w danym czasie.

Jakich zasad należy przestrzegać przy podłączaniu podgrzewacza gazowego?

Ze względu na wspomniane wyżej zagrożenia, podczas montażu bojlera gazowego musimy pamiętać o kilku regułach. Zacznijmy od tego, że odległość podgrzewacza od punktu poboru wody nie może być większa niż 6 metrów. Dlatego bojler gazowy, jeżeli istnieje taka możliwość, montuje się zwykle na ścianie dzielącej łazienkę i kuchnię, przez którą to ścianę przeprowadzić możemy rurę z podgrzewaną wodą.

Dalej – jeśli urządzenie umieszczamy w łazience, nie może ono znajdować się bezpośrednio nad wanną, kabiną prysznicową ani innymi elementami instalacji sanitarnej, ale przynajmniej 60 centymetrów od nich. Natomiast w przypadku kuchni bojler gazowy powinniśmy zamontować w miejscu z najlepszą wentylacją.